Zakopane - atrakcje dla narciarzy     

W ciągu ostatnich lat można powiedzieć że w Zakopanem więcej ubywa wyciągów dla narciarzy niż ich przybywa. Niestety, jest to m. in. efekt nieporozumień wśród właścicielami terenów pod trasami z właścicielami wyciągów. Zamknięte zostały m. in. stoku na wzgórzu Gubałówki - wzdłuż kolejki terenowo-linowej, oraz wyciąg na Butorowy Wierch.
Co prawda kilka lat temu powstał nowy wyciąg we wschodniej części Gubałówki - Harenda, jednak to o wiele za mało na zapotrzebowania narciarzy i snowboardzistów.

Ośrodek Nosal w Zakopanem, praktycznie oferuje tylko wyciągi orczykowe - wyciąg krzesełkowy od wielu lat nie był modernizowany. Jednak ze względu na bardzo trudną trasę, nie cieszył by się frekwencją porównywalną do wyciągów w innych ośrodkach.
Dla wielu narciarzy i snowboardzistów wielką atrakcją są trasy na Kasprowym Wierchu. Nic dziwnego bo to najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce, o stosunkowo dużym przewyższeniu dolnych i górnych stacji wyciągów krzesełkowych (w Kotle Gąsiennicowym i Goryczkowym), także między Kuźnicami a Górną stacją na Kasprowym Wierchu. Jednak ze względu na położenie tras na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, uprawianie narciarstwa musi odbywać się w zgodzie z ochroną przygody. Na trasach zalega tylko naturalna pokrywa śnieżna, czynne są one tylko w czasie dnia, gdyż ze zrozumiałych względów nie posiadają zamontowanego oświetlenia. Jednak wszystkie trasy przygotowywane są ratrakami.

Na obszarze Tatr znajduje się także 400 metrony wyciąg orczykowy Suchy Żleb na Kalatówkach nieopodal dolnej części trasy prowadzącej z Kasprowego Wierchu do Kuźnic.

Na terenie Tatr udostępnione są również trasy do uprawiania turystyki narciarskiej. Nie zamontowano tam wyciągów narciarskich. Podejście na zbocze należy przeprowadzać na nartach bądź pieszo. Ze względu na zagrożenie lawinowe, na terenie Tatr - zarówno na przygotowanych trasach, jak również na trasach typowo turystycznych, nie zawsze możliwe jest uprawianie narciarstwa.
Na terenie Zakopanego znajduje się także kilka mniejszych wyciągów orczykowych. Nie są one jednak dużą atrkacją dla narciarzy i snowboardzistów.